W jaki sposób działa obroża szkoleniowa dla czworonoga?

Posted on 19/01/2019 7:33am

Obróżka ćwiczebna jest w większości wypadków urządzeniem elektrycznym (choć bywają także obróżki zapachowe bądź ultradźwiękowe). Korekta zachowania psiaka (karanie psiaka) następuje na ogół poprzez wysłanie do elektrycznej obróżki dyspozycji podania impulsu elektrostatycznego. Fakt ten budzi wiele niesłusznych sprzeciwów wobec tresury tym sprzętem. Warto podkreślić, iż nie ma on na celu wyrządzania bólu psom!
Prawidłowo wykorzystywana elektroniczna obroża dla psa nie powinna sprawiać psu bólu.

pies z obrożą
Author: lizasperling
Source: http://www.flickr.com
Należy stosować zawsze bodziec o niższej sile natomiast wpływać na pieska jego długością tak, ażeby był na tyle wyczuwalny dla psa ażeby skutecznie odwrócić lub skupić jego atencję. Używając urządzenia rodzaju elektroniczna obroża dla psa cenionego wytwórcy siła bodźca jest precyzyjnie określona tak, aby impuls był wyłącznie konfundujący dla psa. Z drugiej strony musimy też pamiętać, aby nie przesyłać nazbyt długiego impulsu. Impulsy powodują skurcz mięśni co jest nieprzyjemne dla pupila. W wyższym stopniu niehumanitarne jest szkolenie kurs pomocy przedmedycznej psiaka za pomocą kolczatki czy po prostu bijąc go za niepoprawne zachowanie. A to w psie budzi agresję. Pozytywna odpowiedź zwierzaka powinna być natomiast zawsze nagrodzona. Ważną sprawą w tresurze systemami treningowymi jest to, że to elektroniczne obroże karcą psy, a nie bezpośrednio my. Tak więc pies nie kojarzy bezpośrednio nieprzyjemnej dla siebie reakcji obroży z właścicielem, natomiast skojarzenie dotyczy konkretnej czynności którą psisko wykonuje .
Trzeba pamiętać, iż krzywdę robimy pieskowi (sobie także), jeśli pragniemy prowadzić ćwiczenia wyłącznie przez nagradzanie.

Pieski są istotami bardzo inteligentnymi. Prędko odgadną, że starczy tylko zrobić "siad", żeby dostać jakiś smakołyk. Ale nie odgadną jednego: dlaczego mają to robić. Takowa tresura psiaka jest chwilowa jak też mało skuteczna. Jednakże kiedy prowadzimy tresurę pieska z nagrodami jak też karami, pies rozumie, że nie ma postępowań pośrednich, że albo zachowuje się dobrze, albo nieodpowiednio i zostanie za to skarcony. Ażeby komendy były rozumiane przez nasze psy, muszą być wypowiadane takim samym brzmieniem, a to nie jest takie proste (więcej). Stosując obrożę elektroniczną wspieramy się impulsem o takim samym natężeniu.

Tags: pies, Impuls, tresura