Czy zdajesz sobie sprawę jakie są opony i jakie warto wybrać? Wybór odpowiedniej opony nie jest wcale taki prosty

Posted on 15/02/2023 7:56am

Kupno opon wydaje się dość łatwy. Mamy opony zimowe i letnie, są również opony całoroczne. Niby niezbyt wielki podział, nie za bardzo zawiły, a jednakowoż jak przychodzi do zakupu to jest problem.


Wbrew wszystkiemu opona (jak naprawić przebita oponę) nie jest jedynie odrobiną kauczuku, zwłaszcza obecnie nie można tak twierdzić. Dzisiejsi producenci prowadzą fachowe badania, kreują coraz nowe technologie, wykorzystują różnorodne mieszkanki gumy oraz wzmocnienia. To powoduje, że powstają bardzo dobre opony, takiego rodzaju jak opony Pirelli czy Kormoran opony. To wszystko sprawia, że my, jako użytkownicy mamy coraz większe zapewnienie bezpieczeństwa przy zachowanym komforcie jazdy. Standardowy, znany wszystkim podział odnosi się do wykorzystywania ich do pór roku. Mamy więc opony letnie i zimowe.

koła z oponami
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Różnią się od siebie składem mieszanki gumy, więc zimowe są bardziej miękkie, a jednocześnie mniej podatne na niskie temperatury. Opony letnie natomiast są twarde, bardziej trwałe w wyższych temperaturach. Niezwykle istotnym czynnikiem jest zastosowany bieżnik. () W “zimówkach” jest stworzony tak, żeby jak najlepiej usuwać wodę oraz błoto pośniegowe. Gwarantuje także możliwie najlepszą przyczepność na dość śliskich nawierzchniach. Obok standardowych bloków, protektor jest wyposażony w bardziej małe nacięcia bieżnika. Pozwalają one utrzymać auto na drodze, nawet w czasie śnieżycy. Jest również inny, dodatkowy rodzaj opon zimowych. Są to tak zwane opony błotno-śniegowe. Charakteryzują się bardziej lepszymi blokami bieżnika, a jednocześnie szerszymi rowkami między blokami i gęstą siecią dodatkowych lamelek. Istnieje też inny podział, zależy on od budowy wewnętrznej. Wyróżniamy w tym sensie opony diagonalne oraz radialne. Diagonalne wzmocnione są warstwami ułożonych pod różnym kątem tkanin.


Wykorzystanie tego rozwiązania zwiększa komfort jazdy, a jednocześnie odporność ścianek opon na mechaniczne usterki. Powinniśmy jednakże wiedzieć, że dzieje się tak kosztem bardziej znacznego zużycia paliwa i mniejszej przyczepności. W ”osobówkach” stosowane są przeważnie opony radialne. Wykorzystując taką oponę masz pewność lepszej przyczepności oraz bardziej małego zużycia paliwa. Wadą jest z pewnością mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia.

Tags: usterki, badania, bieżnik, guma, producent