Jak istotnym jest prawidłowe odżywianie Twojego pieska

Posted on 15/02/2023 7:24am

Prawda jest taka, iż nie istnieje jeden słuszny system żywienia, który sprawdzi się u każdego psa. Jednakowo jak u ludzi - jednym sprzyja wcinanie kotletów, pozostałym dieta wegańska, a jeszcze kolejnym stronienie od nabiału.


Kot, zwierzęta domoiwe
Author: wrhoanaz
Source: http://www.sxc.hu
Kluczowymi elementami pożywnymi są proteiny, węglowodany, tłuszcze jak też makroelementy, mikroelementy a także witaminy. To, czy źródłem cukrów będzie dopiero co uwarzony ryż czy też orkisz w gotowej karmie jest sprawą wyboru posiadacza psa, i zależy od preferencji pieska.

Każdy psiak i kotek jest indywidualnym przypadkiem, i właściwą dietę można dobrać na bazie obserwacji danego egzemplarza. Znaczenie ma tutaj nie tylko jego ciężar, wiek bądź rasa, ale dodatkowo skłonności do uczuleń i nietolerancji określonych składników pokarmowych (przykładowo zupełnie inaczej trzeba karmić zwierzaka sportowego, inaczej czworonoga kanapowego pieszczocha czy jeszcze inaczej pupila stróżującego, jaki mieszka w boksie). Przy wyborze metody żywienia musimy wziąć również pod uwagę stan fizjologiczny psa (przykładowo brzemienna suka, powrót do zdrowia po zabiegu, schorzenia układu pokarmowego itp.).

Z rezerwą musimy podchodzić do rozmaitych suplementów diety a także wspomagaczy. W poniektórych sytuacjach dobrze je serwować (dajmy na to preparat na stawy czworonogom większych ras), jednakże trzeba to omówić z weterynarzem. Odpowiednio skomponowana i dobrana dieta powinna zaspokajać każde potrzeby czworonoga. Może być to pasza - wbogacanie solą - gotowa, np. karmy Brit.


pies
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Dorosły pies powinien jadać raz albo dwa razy dziennie. Podawanie kilku pomniejszych dawek jest polecane psom zagrożonym skrętem żołądka, a również pieskom pracującym o niezwykle dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Musimy mieć na uwadze by nie karmić psiaka wprost przed szkoleniem lub wyjazdem. Musi upłynąć najmniej godzina od jedzenia do powzięcia działań. Nie powinno się też podawać posiłku zaraz po wysiłku fizycznym. Ciągły dostęp do pożywienia jest nie wskazany. Posiłki powinny być serwowane w sztywnych porach, a niezjedzony pokarm powinno się zabrać po upływie piętnastu minut od podania. Taki system ma wiele zalet; może zapobiec wykształceniu u pieska nawyku grymaszenia, psuciu się pokarmu oraz dobitnie stawia właściciela w pozycji nadrzędnej członka stada.

Tags: zwierzęta, psy, koty, karmy