Jakie elementy może zawierać musli dla koni oraz z jakiego powodu należałoby nim karmić naszego rumaka?

Posted on 16/02/2020 7:40am

Jeżeli sądzisz, że obecnie konie nadal karmione są jedynie przy pomocy typowego siana, to raczej czas na to, żeby zaktualizować posiadane przez siebie informacje.


Kotek
Author: Rain Man
Source: http://www.flickr.com


Czy nie lepiej byłoby karmić te wspaniałe zwierzaki przy pomocy o wiele lepszej oraz w większym stopniu zbilansowanej żywności?
Dla przykładu nawet nieco podobnej do tej, którą my powinniśmy spożywać na śniadanie? Oczywiście skład tego typu pożywienia byłby odmienny niż dla osoby ludzkiej, ale wciąż zapewniałby wszystko to, co byłoby dla konia dobre. Doskonałym przykładem tego typu żywności jest musli dla koni, które zawiera m.in. siano z lucerny, płatki jęczmienne oraz kukurydziane i gwarantujące doskonałe trawienie łupiny z pestek lnu. W takiej karmie nie występuje owies, ale zamiast tego jest tam wysoka zawartość węglowodanów, jaka służy poprawie wytrzymałości podczas treningów. Ma też wpływ na przybieranie na wadze. Z kolei lucerna może zaopatrzyć konie w bardzo bezcenny oraz wysokowartościowy wapń.


Podobnie jak w przypadku musli dla ludzi, tego typu pasza dla koni również wymaga należytego dawkowania. W przypadku kucyków czy też koni młodych, wystarczy tylko od 100g do 250g musli, z kolei w wypadku koni rekreacyjnych dawkowanie powinno liczyć od 300 do 600 g na dzień. O wiele większych dawek potrzebują konie (więcej tu: https://nadwigrami.pl/) wyścigowe, gdyż w ich przypadku powinno to być aż 15 kg musli na dzień.


Wspomniane musli sprzedawane jest w opakowaniach o wielkości dwudziestu kg i zawiera ponadto witaminę A, D3, E i żelazo, mangan czy jod i miedź. Karma ta stanowi zatem idealne źródło koniecznych do właściwego funkcjonowania należącego do nas wierzchowca witamin i różnych elementów mineralnych.

Tags: czas, karma, zwierzaki